Adam Asmaca

Kategori:

hata:
puan:
adam asmaca giriş adam asmaca boş
adam asmaca blang
Adam Asmaca Adam Asmaca

Çözümü Buldunuz

100 puan kazandınız!
Puanınızı Kaydetmek için Üye Girişi Yapınız.
Adam Asmaca Adam Asmaca

Çözümü Buldunuz

100 puan kazandınız!
Tamam tuşunu tıklayıp puanınızı kaydediniz.
Sayı Yapboz Adam Asmaca
Resim Yapboz Adam Asmaca

Cevabı 10 tahminde bulamadınız.
Yeni soru için 'Tamam' tuşuna tıklayınız.
Adam Asmaca Adam Asmaca

İlk 10

puanınız:
SıraKullanıcıPuan
FATİH KARAHASAN 1216300
lolamip0 547100
1910Agucu 389800
Rawan 243200
oğuzcum 145500
8\B HACILAR 123500
ayten 77300
Masal Şahan 58300
ayca22 53000
10  bilginn 42500


Adam Asmaca Nasıl Oynanır?

 Açılışta ekrana isim, şehir, ülke, başşehir, hayvan ve ata sözleri kategorilerinden oluşan verilerden rastgele biri seçilmiş olarak gelir. Kategori, verinin ilk harfi (ilk harf kelime veya kelimeler içerisinde tekrar ederse tüm tekrarlar görüntülenir), harf sayısı kadar çizgi ekrana gelir. Harf tuşları, soruyu değiştir tuşları, boş bir sehpa ve bir yüz ifadesi görüntülenir. Bulmanız istenen kelime veya kelimelerle ilgili ip uçları(kategori, ilk harf, karakter sayısı) dikkate alarak:


 1. “Soruyu Değiştir” tuşu ile görüntüdeki soruyu değiştirebilirsiniz.
 2. Tahmininizi harf tuşlarından seçip tıklayınız. Seçiminiz doğru ise harf kelimedeki yerinde görüntülenir yüz çizimi gülen yüze dönüşür, puanınız yükselir. Yanlış ise çizgi karakterin bir bölümü çizime eklenir. Yüz çizimi üzgün ifade alır ve puanınız düşer.
 3. İstenen kelime veya kelimeler doğru tahmin edilmesi veya 10 tahminde bulunamaması durumunda mesaj ve devam tuşu görüntülenir. Tuşa tıklayıp yeni bir soru ile oyuna devam edebilirsiniz.
 4. Puanınızın kaydedilmesini isterseniz ekrandaki kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurup onaylayınız.
Mepro Adam Asmaca

Adam Asmaca Oyununun Kökeni

 Oyunun ilk olarak hangi ülke ve dilde oynandığı bilinmese de bazı kaynaklar göre Avrupa’da ortaya çıktığı ve idam cezasına çarptırılan kişilerin ”Rite of Words and Life(Hess,Noah. 2020)” (Kelime ve Yaşam Yöntemi) talep etmeleri üzerine yapılan bir uygulamadan köken aldığıdır. Uygulanan bu yönteme göre “Rite of Words and Life” talebinde bulunan idam mahkumundan beş harf tahmini ile bir kelimenin bulması istenir. Kelime beş tahminde doğru olarak bulunursa idam cezası bağışlanır.

 Oyunun gerçekten böyle bir uygulama sonucu mu yoksa adından dolayı böyle bir yakıştırma yapıldığı bilinmiyor. O dönemi anlatan tarih kitaplarında böyle veya benzeri bir uygulamadan söz edilmemiştir.

 Oynandığı her dilde Adam Asma anlamına gelecek şekilde adlandırılmıştır. Özellikle ilkokul çocuklarına oyun ile kelime öğretmek için tavsiye edilir. Adı ile çelişse de eğlenceli ve eğitici bir oyundur. Farklı dillerde bilinen adı:

 • Türkçe Adam Asmaca
 • İngilizce Hangman
 • Fransızca Le Pendu
 • Almanca Galgenmännchen
 • İspanyolca Ahorcado
 • İtalyanca L'impiccato
 • Portekizce Jogo da Forca
 • Yunanca Κρεμάλα

 Klasik olarak kalem ve kağıt ile oynanır. Oyunu kuran kağıda boş bir sehpa çizer. İpucu olarak kaç harften oluştuğu kesik çizgi ile belirtilir ve genellikle ilk harf yazılır. Oyuncu bu ipuçlarına bakarak tahmini doğrultusunda harf söyler. Harf kelimede var ise yerine yazılır. Yok ise sehpaya baş, vücut, kol... çiziler. Çizim on adımda tamamlanır. Eğer on kez yanlış harf tahmini yapılmışsa şekil tamamlanır ve oyuncu oyunu kaybeder.


Referans: