Damla Sayısı Hesaplama

Formül: [Sıvı Miktarı(ml)/saat]/3

]
Damla Sayısı Hesaplama

 Dehidratasyon durumunda, kan naklinde, damar yolu ile beslenmede veya damar yolundan yapılacak ilaç tedavilerinde verilecek sıvı veya kan miktarı ve bu sıvının veriliş süresi önemlidir. Bu süre hastanın durumuna, serumun özelliklerine ve verilecek ilacın etki mekanizmasına göre belirlenir. Verilecek sıvının miktarı ve hangi sürede verileceği kararı verilir. Süre ve miktar bilgileri ile dakikada verilecek damla sayısı hesaplanır.

İnfüzyon Pompası Nedir?

 İntravenöz(damardan) sıvı tedavisinde sıvının veriliş hızını ayarlamak için kullanılan tıbbi cihazlardır. Perilstatik hareket veya sıkıştırma ile sıvının ayarlanmış olan sürede damara verilmesini sağlarlar.

Pompa Kullanımında Damla Hesabı Yapmak Gerekli mi?

 İnfüzyon pompalarının tedavide kullanılması ile damla sayımı yapmanın önemi azaldı. Ancak infüzyon pompasının bulunmadığı yerlerde önemini koruyor. Bunun dışında pompa ile tedaviye başlanmış olsa da elektrik kesintisi, cihaz arızaları gibi durumlar olabileceği düşünülürse tedaviyi kesintiye uğratmama adına damla sayısının hesaplanması gereklidir.

Damla Sayıcı Nedir?

 Serum tedavilerinde serum setine bağlanır ve üzerindeki ayar ile akış hızını ayarlarlar. Ancak pompa ve sıkıştırma özellikleri olmadığından serum seti pozisyonundan çokça etkilenirler. Bunun nedenle damla sayısının hesaplanmış olması ve ara ara kontrol edilmesi gerekmektedir.


Referans:
  • Parenteral Yolla İlaç Verilmesi 17.11.2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 17.11.2021
  • Dakika Damla Sayısı Hesaplama Formülü 05.08.2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 12.08.2021
  • HarmsD,SharfJ:Label1morix Pediatrics,Chapman Hall,1996,p19.