İdeal Kilo Hesaplama

19 yaş ve üzerinde kullanılır.
Erkek  Kadın

Formül:
kadın: (boy(cm)-152)*0.9 + 45.5
erkek: (boy(cm)-152)*0.9 + 50

 İdeal kilo yaş, cinsiyet ve boy dikkate alınarak belirlenmektedir. Vücut Kitle İndexi hesaplaması ile kilonuzun normal olup olmadığını bulabilirsiniz. Bunun yanında boyunuza göre kaç kiloda olmanız gerektiğini öğrenmek için İdeal Kilo Hesaplama yöntemini de kullanabilirsiniz.

İdeal Vücut Ağırlığı Nedir?

 İnsanın yaş ve cinsiyetine göre olması gereken ağırlıktır. İngilizcede Ideal Body Weight olarak adlandırılır ve IBW şeklinde kısaltması kullanılır. Türkçeye İdeal Kilo, İdeal Ağırlık, İdeal Vücut Ağırlığı olarak çevrilebilir.

ideal Kilo

İdeal Vücut Ağırlığı Nasıl Hesaplanır?

 Boya göre olması gereken kiloyu bulmak için birçok hesaplama formülü vardır. Bizim kullandığımız Davine formülüdür. Bu formülde santimetre(cm) cinsinden ölçülen boydan 152 çıkarıp 0.9 ile çarpmak ve elde edilen sonuca erkekse 50, kadınsa 45.5 eklemek ile bulunan kilo cinsinden değerdir. Bu hesap 19 yaş ve üzeri yaşlar için geçerlidir. Çocuklar için yaşa ve cinsiyete göre hazırlanmış normal kilo grafikleri vardır.

İdeal Kilo Hesaplama Metotları

 Amerikalı eczacı Ben J.Davine 1974 yılında obez hastalarda ilaç dozu ayarlaması için Davins Ideal Kilo(Ideal Body Weight) formülü olarak tanıtıldı. İdeal kilo hesabında Body Mass Index(Vücut Kitle Indexi), Hamwi metodu, Broca İndexi ve benzeri metotlar da kullanıldı. Tüm metotlar yaklaşık sonuçlar vermektedir. Sonuçlar bir tahmin olup kişinin görüntüsü ve yaşı da dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

 Bu metotlar yağ ve kas yüzdesini göstermediği için mükemmel sonuçlar vermemektedir. Özellikle sporcularda yanıltıcı olmaktadır. Kemik dansite ölçümünde de kullanılan çift enerjili x ışını absorbsiyometresi(DXA) yağ, kas ve kemik yüzdesini ölçebilmekte de kullanılmakta ve daha doğru değerlendirme yapmaya olanak tanımaktadır.

İdeal Kilo Nerelerde Kullanılır?

 Tıpta ilaç dozu ayarlamada, böbrek fonksiyonlarını hesaplamada, diyabet ve kalp hastalıklarında risk belirlemede, özellikle batın cerrahisinden önce kullanılır. Yine spor müsabakalarında karşılaşmaları sınıflandırmak için kullanılır. Konfeksiyon ve modanın da olmazsa olmazıdır.

İdeal Kilo Hesaplayıcıyı Kullanımı

 Hesaplayıcı 19 yaş ve üzeri için kullanılır. Cinsiyet seçip boy alanına ölçülen boyu santimetre cinsinden yazınız. Hesapla tuşunu tıklayıp ideal kiloyu öğreniniz.


Referans:
  • Human Body Weight, 2.06.2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 18.06.2021
  • Devine Formula, 3.06.2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi 19.06.2021